Przejdź do treści

Kim jest wirtualna asystentka i jak może Ci pomóc?

Wirtualna asystentka — o kim myślisz, kiedy słyszysz te słowa? Podczas pewnego szkolenia usłyszałam, że wirtualna asystentka jest jak hydraulik. Kiedy pierwszy raz usłyszałam to porównanie, bardzo się zdziwiłam. Jednak później przyznałam autorce tych słów rację. Chcesz wiedzieć dlaczego? Czytaj dalej.

Dlaczego wirtualną asystentkę można porównać do hydraulika?

Bo świadczy usługi wirtualnej asysty. Dokładnie tak jak hydraulik świadczy swoje usługi. Jest to Twój współpracownik, a nie pracownik! Niektórzy przedsiębiorcy traktują wirtualne asystentki jak swoje pracownice, a w tym tkwi różnica. Ok, ale może zacznijmy od początku.

Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która świadczy usługi wirtualnej asysty. Co to takiego? Z reguły to wsparcie biznesów w codziennych zadaniach. Nie jest to jednak regułą, wirtualna asystentka może dołączyć do realizacji pojedynczego projektu jako np. project manager. Najczęściej wirtualna asystentka wystawia faktury. Zazwyczaj wirtualna asystentka specjalizuje się w 1-3 obszarach.

Jak może pomóc Twojej firmie wirtualna asystentka?

Zadania wirtualnej asystentki w dużej mierze zależą od jej specjalności. Najpopularniejsze obszary, w których możesz liczyć na wsparcie to:

  • administracja,
  • marketing,
  • grafika,
  • obsługa klienta.

Przed rozpoczęciem współpracy z wirtualną asystentką, zastanów się, które zadania zajmują Ci najwięcej czasu, a bezpośrednio nie przynoszą zysku. Kiedy je oddelegujesz, zobaczysz, ile masz czasu na nowe wyzwania lub na nowych klientów.

W czym specjalizuje się wirtualna asystentka?

To zależy od wirtualnej asystentki. Niektóre specjalizują się w e-mail marketingu, a inne w konkretnej branży. Ja specjalizuję się w branży nieruchomości. Mogę wspomóc cię w social mediach, copywritingu oraz zadaniach administracyjnych. Wystarczy umówić bezpłatną konsultację.


Wiesz już, kim jest wirtualna asystentka i jakie zadania wykonuje. Czy widzisz w swoim biznesie zadania, które możesz oddelegować i cieszyć się wolnym czasem?